Moc izometrii w dyscyplinach sportowych

Sportowcy zawsze opowiadali się za mocą izometrii. Skurcz izometryczny odgrywa ogromną rolę w większości dyscyplin sportowych. Tak bardzo, że sportowcy często włączają ćwiczenia izometryczne do swoich treningów, aby utrzymać najwyższą wydajność.

Przypomnijmy sobie, co to są skurcze izometryczne?

Skurcze mięśni dzielą się na trzy rodzaje:

• izometryczne – charakteryzują się zwiększeniem napięcia mięśnia bez zmian jego długości oraz kąta stawu pozostającego w tej samej pozycji,

• izotoniczne – występują, gdy mięsień ulega zmianie jednocześnie nie wykazując zmian w napięciu,

• auksotoniczne – mają miejsce, gdy jednocześnie następują zmiany długości oraz napięcia mięśni np. występują podczas biegania lub chodzenia.

Rugby

Jedną z wymagających dyscyplin sportowych są rugby. Skurcze izometryczne są bardzo istotne, zwłaszcza w jednym z fragmentów wznowienia gry – w „młynie” (z jęz. ang. Scrum). Ta sytuacja na boisku wymaga od zawodnika niewiarygodnej siły górnych części ciała. Gracze są stłoczeni i popychają siebie do przodu starając się przepchnąć przeciwnika aby wygarnąć piłkę wrzuconą przez łącznika młyna. Scrum’owanie wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji, dlatego najsilniejsi gracze często znajdują się w pierwszym rzędzie młyna.

Podnoszenie ciężarów

Zawodowi ciężarowcy uwielbiają stosować treningi izometryczne, ponieważ skurcze izometryczne angażują wszystkie jednostki motoryczne w określonej grupie mięśniowej i stanowią alternatywę dla treningu siłowego o niskim wpływie. Ćwiczenia izometryczne mogą być statyczne przez to pozwalają ciężarowcom ćwiczyć pewne chwyty, a nawet poprawiać ogólną formę.

MMA

Pomyśl o najczęstszych ruchach w pełnokontaktowych sportach walki, takich jak mieszane sztuki walki: klincze, trójkąty rękoma, trójkąty nogami, które wymagają niesamowitej siły i wytrzymałości. Nawet trzymanie przeciwnika przy klatce wymaga dużej mocy statycznej – coś, do czego trening izometryczny jest idealny. Regularne ćwiczenia polegające na skurczu mięśnia przez ok. 10-15 sekund zwiększa jego siłę aż około 5%.

Tenis

We współczesnym, profesjonalnym tenisie bardzo dużą wagę przywiązuje się do szybkości: reakcji, poruszania się na korcie oraz prędkości zagranej piłki tenisowej. Gracze próbują bardziej innowacyjnych i skutecznych metod treningowych, aby poprawić te elementy gry. Zastosowanie treningu izometrycznego doskonale wpływa na doskonalenie tego aspektu motorycznego. Badania wykazały, że maksymalny izometryczny trening siłowy miał pozytywny wpływ na siłę serwu gracza. Asy serwisowe to skuteczna broń zawodnika, która pomaga w wygraniu z przeciwnikiem. John Isner, który w jednym z meczów w turnieju Wimbledon 2010 uzyskał rekordową liczbę asów serwisowych, wykonał aż 112 tego typu zagrań. Taki wyczyn jest uzależnione w dużej mierze od wytrzymałości mięśnia, który musi zachować swoją moc przez cały mecz.

Lekkoatletyka

Izometria ma duże znaczenie w treningu lekkoatletycznym, zwłaszcza w przypadku ćwiczeń dolnych partii ciała, takich jak przysiady i unoszenie palców. Sztaby szkoleniowe uwielbiają wplatać w zajęcia treningi izometryczne ze względu na ich zdolność do ukierunkowania na mięśnie szybko-kurczliwe – rodzaj mięśni odpowiedzialnych za refleks i szybkość.

Należy pamiętać, że ćwiczenia izometryczne nie są przeznaczone tylko dla sportowców — początkujący również mogą skorzystać z tych wygodnych treningów o niskim wpływie na organizm.

Activ5 jest skutecznym, przenośnym urządzeniem, dzięki któremu możesz wykonywać ćwiczenia izometryczne. Wraz z urządzeniem udostępniona jest aplikacja Activ5 (dostępna na urządzenia Android oraz iOS). W aplikacji znajdziesz mnóstwo ćwiczeń oraz urządzenie pomoże Ci utrzymać odpowiednią siłę napięcia Twoich mięśni. To napięcie, dostosowane do Twoich predyspozycji jest kluczowym elementem aby poprawiać siłę swoich aktywowanych mięśni.

Activ5 – dowiedz się więcej